Szmergiel składem swym jest zbliżony do korundu. Różni się od niego mniejszą twardością i większą ilością domieszek. Jest stosowany jako proszek do wyrobu past polerskich oraz papierów ściernych.
Krzemień występuje w przyrodzie w postaci skały i piasku. Jego twardość wg skali Mohsa odpowiada siódmej klasie. Jest stosowany do wyrobu papierów i płócien ściernych.
Kwarc jest to czysta krzemionka (Si02), występująca w przyrodzie w postaci większych masywów i piasku, o twardości siódmej klasy. Jest stosowany głównie do wyrobu osełek.
Pumeks jest to porowate szkło wulkaniczne o twardości odpowiadającej szóstej klasie. Jest stosowany do wyrobu papierów i płócien ściernych, przeznaczonych głównie do obróbki drewna.
Elektrokorund jest otrzymywany na drodze wytapiania boksytów w piecach elektrycznych. Boksyty są to gliny składające się głównie z tlenków aluminium (A1203) i pewnych domieszek. Podczas wytapiania w temperaturze 2200-ł-2400°C wydzielają się z boksytów domieszki, a czysty tlenek aluminium po skrystalizowaniu tworzy korund sztuczny. Otrzymany tą drogą korund sztuczny różni się od naturalnego większą jednorodnością i mniejszą ilością domieszek. Elektrokorund o zawartości Al203 równej 98% i kolorze białym lub jasnożółtym nosi nazwę szlachetnego, natomiast o zawartości A1203 równej 94-f-97% i kolorze szarym do ciemnobrązowego lub różowym do ciemnoczerwonego – nosi nazwę elektrokorundu zwykłego. Elektrokorund jest stosowany do wyrobu ściernic przeznaczonych do szlifowania stali zwykłej i hartowanej, staliwa, żeliwa itp.