Odmiana II. Ta odmiana wykreślnego wyznaczania zarysu ostrza narzędzia obwiedniowego jest szczególnie wygodna wtedy, gdy zarys obrabiany jest zarysem prostoliniowym, lub gdy jest określony lukiem kola, tzn. w tych przypadkach, gdy łatwo jest wykreślić prostopadłe do zarysu. Rozpatrzmy kolejność postępowania przy zarysie określonym lukiem koła (rys. 14-24).
Na kole tocznym o promieniu rt zaznaczono w określonych odległościach szereg punktów od 1 do 11. W tych samych odległościach zaznaczono na linii tocznej odpowiadające im punkty od T do 11′. Punktem przyporu jest punkt 6, przez który przechodzi zarys obrabiany będący łukiem koła o promieniu rMT. Środek tego promienia 0′ znajduje się w odległości r' od środka przedmiotu 0, tzn. na luku o promieniu r. Z środka 0′ przeprowadza się proste 0′ – l, 0′-2, 0′-3t … przechodzące przez obrane punkty 1, 2, 3 … 11 na kole tocznym. Proste te przecinają zarys obrabiany w punktach Pt, P2, P2 .. . Pu i jako promienie są prostopadłe do zarysu w tych punktach.
Wyznaczmy punkt zarysu ostrza narzędzia współpracujący z punktem Pi zarysu obrabianego. Rozumujemy w sposób następujący. Przy obrocie przedmiotu obrabianego w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówki zegara punkt łącznie z prostą u’l przemieszcza się po luku o promieniu rj. .W chwili gdy punkt 1 koła tocznego znajduje się w punkcie przy- poru (na rysunku punkt 6), punkt zarysu Pi zajmuje położenie punktu C4. Punkt Cj linii przyporu jest wyznaczony przez przecięcie się luku o promieniu równym odcinkowi Pj- 1 zakreślonym z punktu przyporu 6 z łukiem o promieniu tą przeprowadzonym przez punkt Pj. Pozostałe punkty linii przyporu C2, C3, C4 itd. wyznaczamy w analogiczny sposób tzn. przez przecięcie łuków o promieniach r2, r3, r4 itd. przechodzących przez punkty zarysu P2, P3, P4 itd. z łukami zakreślonymi z punktu przyporu. Promienie tych łuków są równe odpowiednim odcinkom P2-2, P3 -3, P4 – 4 itd.
Jeżeli wyobrazimy sobie, że przedmiot obrabiany obrócił się z powrotem o kąt cp, to linia toczna narzędzia przesunęła się w prawo o odcinek 6 – 1′ równy łukowi 6 – 1 na kole tocznym. Punkt zarysu ostrza narzędzia jest więc wyznaczony przez przecięcie się prostej równoległej do linii tocznej i przechodzącej przez punkt Cj z prostą równoległą do odcinka 6 – Cj i przechodzącą przez punkt 1′. Pozostałe punkty zarysu narzędzia Nf) JV„ JV4 itd. wyznacza się w analogiczny sposób.